Krompirjev kruh

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

tema odprta - 25. okt 2005 9:43 | ogledi: 3.011 | odgovori: 5

Pred nekaj dnevi sem na tržnici kupila krompirjev kruhi in mi je bil všeč. Rada bi ga naredila doma, pa nikjer ne najdem recepta. Ga ima mogoče kateri-a izmed vas?

Hvala in lp.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. okt 2005 10:08

Skuhamo 1kg krompirja, olupimo in stlačimo, solimo. Rzredčimo ga s hladnim mlekom in dodamo 4dag vzhajanega kvasa. To vmesimo v 1kg črne moke in naredimo malo trše testo kot običajno.V testo se lahko vmeša janež ali kumina. Testo naj vzhaja čez noč. Pognetemo ga v 2 štruci, vzhajamo in spečemo. Recept je iz knjige Slovenske narodne jedi iz leta 1966. Lisa

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

25. okt 2005 10:55

Krompirjev kruh (prepisano iz knjige Kruh - A. Goljat) 60 dag bele moke tip 500 20 dag koruzne moke 20 dag ržene moke 25 dag kuhanega pretlačenega krompirja 1 dl olja 4 dag kvasa 2 dag soli približno 6 dl mlačne vode dodamo lahko 1 dag sladkorja Kuhan pretlačen krompir zmešamo z oljem, dodamo mešanico moke, dodamo vodo, kvas in ostale sestavine. Zamesimo srednje gosto testo, ki ga med vzhajanjem 2x pregnetemo, oblikujemo, znova vzhajamo, zarežemo in spečemo. Začetna temp. pečenja: 220*C - 40 minut, če testo oblikujemo v hlebčke ali štručke, pečemo le 25 minut. Priporočamo uporabo pare, tako da z razpršilko v začetku peke večkrat poškropimo vročo peč. V knjigi sta še recepta za rženo - krompirjev kruh in mešani krompirjev kruh (krompir, polbela, sojina in ržena moka). Če te zamima, lahko napišem. Lp stana

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

25. okt 2005 11:26

Najlepša hvala obema. Takoj v soboti poskusim in vam sporočim, če mi bo uspelo. Nisem namreč najboljša kuharica. Lp

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

25. okt 2005 14:34

iri je napisal/a:
Nisem namreč najboljša kuharica.
:) Jaz tudi ne, pa sem v petek prvič v življenju spekla kruh. Ki pa je bil božanski. Nič se bat. :) Itak bo ratalo. Sonja

sladkosnedka na dieti  

član od: 28.12.2004

sporočila: 83

25. okt 2005 16:01

Jaz dekam kar "od oka". Olupim in razrežem 4 bolj debele krompirje in jih skuham v malo vode. Nato pretlačim. Počakam da se malo ohladi. Vmes med kuhanjem krompirja vzhajam kocko kvasa, z žličko moke in sladkorja v približno 2 dl mleka. V posodo dam kg moke (katerekoli). malo soli, en curek olja ali žlico margarine, ter pretlačen krompir. Po potrebi dodam še malo vode v kateri se je kuhal krompir ali pa moke. Testo je potrebno zamesiti malo bolj trdo. Ko vzhaja ga še enkrat premesim, dam vzhajati, ... Spečem na temperaturi 200 stopinj. Pa dober tek - pri nas ga kar toplega pospravijo, če jim ga ne skrijem! sladkosnedka na dieti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti